Творчески методи за обучение по английски език за деца

Всички знаем за ползите от изучаването на чужд език. Независимо дали става въпрос за кариерно развитие, проучвания или за обща култура, има безброй причини вие и децата ви да запретнете ръкави и да се захванете за учебниците. На моменти обаче това може да изглежда непосилна задача, в която колкото и да се опитвате да напреднете, просто не стигате до никъде.

Истината е, че традиционният подход в класната стая, в който се “наливат” знания в главите на учениците, е процес, който може да е неефективен и понякога толкова демотивиращ, че в крайна сметка да доведе до отказ от изучаване на чужд език.

Разбира се, усвояването на езици може да не е толкова мрачно и разочароващо изживяване. Традиционното образование е пътят за постигане на крайните цели и не трябва непременно да се пренебрегва и отхвърля. Ако се прави ефективно, ползите ще бъдат очевидни. Да не забравяме, че творческите методи са само още едно средство от пълния набор с инструменти, нужни за овладяване на чужд език. Тук ще говорим за някои от тях и се надяваме, че и вие ще получите част от нашето вдъхновение.

“Творчеството е процесът на създаване на оригинални идеи, които имат стойност.”

Сър Кен Робинсон

Нека да кажем няколко думи за креативността и съществуващите митове около това понятие. Първото схващане е, че творчески са само някои специални личности. Другото е, че креативността е свързана единствено с изкуствата. Третият мит е, че това е нещо, което не може да се учи. И последното е, че всичко това е свързано с безпрепятствено „самоизразяване“.

Нито едно от тези схващания не е вярно. Творчеството извира от много източници, които всички ние имаме по силата на това, че сме хора. Творчеството е възможно във всички области на човешкия живот – в науката, изкуствата, математиката, технологиите, в кухнята, преподаването, политиката, бизнеса и т.н. И както много човешки способности, нашите творчески сили могат да бъдат култивирани и усъвършенствани. А това включва овладяването на много нови умения, знания и идеи.

Творчеството означава свежо мислене. То включва също така вземането на критични преценки относно това дали задачата, върху която работим, е полезна – било то теорема, дизайн или стихотворение. Да бъдеш креативен не е само да имаш идеи извън кутията и да пуснеш въображението си свободно. Става дума за оригинално мислене от страна на индивида, а също и за критична преценка дали работата в процес е в правилна форма и си струва – поне за човека, който я върши.

Творчеството не е противоположно на дисциплината и контрола. Напротив, във всяка област може да включва дълбоки фактически знания и високи нива на практически умения. Усъвършенстването на творчеството е едно от най-интересните предизвикателства за всеки учител. То включва разбиране на реалната динамика на творческата работа.

Истинският двигател на творчеството е апетитът към откритие и страстта към самата работа. Когато учениците са мотивирани да учат, те естествено придобиват необходимите умения, за да свършат работата.

A защо креативността е особено важна в езиковите класове?

Използването на език е творчески акт: ние превръщаме мислите в реч, която може да бъде чута или видяна. Способни сме да произвеждаме изречения и дори дълги текстове, които никога не сме чували или виждали досега. Като даваме на учащите творчески упражнения, ние ги караме да практикуват важно подумение за използване на езика: творческото мислене.

Нашият опит в обучението по английски език за деца показва, че някои от тях изобщо не могат да овладеят езика, ако не им предоставяме най-различни стратегии за неговото изучаване. Те не разбират смисъла от езикова дейност, ако само наизустяват езика без реално съдържание, цел, резултат или дори продукт. Повечето от тях обаче стават по-мотивирани, вдъхновени или предизвикани, ако могат да създадат нещо ценно, ако чувстват, че по някакъв начин това, което правят и начина по който го правят, отразява кои са.

Творчеството подобрява самочувствието, тъй като обучаемите могат да видят резултат от собствените си решения и изобретения и да разберат какво са в състояние да постигнат.

Творческата работа в класна стая по английски език може да доведе до истинска комуникация и сътрудничество. Учениците използват езика, за да изпълнят творческата задача, затова го възприемат като инструмент – в оригиналната му функция. Това подготвя учащите се да използват английския инструментално и извън училище.

Творческите задачи обогатяват обучителния процес и го правят по-разнообразен и по-приятен чрез включване на индивидуални таланти, идеи и мисли – както на учащите, така и на учителя.

Най-голямото предизвикателство за всеки учител е да привлече вниманието на своите ученици и да предаде идеите достатъчно ефективно, за да създаде трайно впечатление. И така тук сме описали няколко практически упражнения, които могат да обогатят методите за преподаване и да направят часовете по-интересни.

Езикови игри

Възползвайте се от помощта на инструменти за стимулиране на творчеството. Включете езикови игри или форми на визуални упражнения, които ще развълнуват младите умове и ще привлекат интереса им.

Това е тестван във времето метод за идентифициране на творческите способности на всеки млад ученик и насърчаване на творческия принос.

Примери:

Игра на бинго – най-добрият метод за запомняне на числата на чужд език. В другата вариация на играта числата са заменени със снимки или предмети, които учителят показва последователно на учениците. Обучаващите се трябва да намерят точната дума на английски и да я отбележат от листа си Бинго, в който отново вместо цифри има думи. Когато маркират 5 правилни думи подред, те ще обявят Бинго.

Съчетаването на двойки е друга забавна игра, която можете да използвате за езикови уроци. Най-лесният начин да разберете значението на дадена дума е да я свържете с друга дума или изображение. Учениците обичат да участват в играта и в същото време запомнят какво означава думата, след като са я свързали с правилния образ. Можете да направите това с всякакъв вид думи в различни нива на обучение.

Игра на бесеница – друга популярна игра, с помощта на която децата могат да стимулират творческото си мислене. Едва ли има някой, който да не знае правилата – трябва да отгатнете дума, за която е известен само броя на буквите. Учителят може да насочи учениците към конкретен раздел, урок от учебника или тема.

Аудио-визуални инструменти

Аудио-визуалните материали допълват учебниците по време на езиковите сесии. Това могат да бъдат макети, видео клипчета, филми, снимки, инфографики или други инструменти за създаване на мисловни карти.

Те ще помогнат на въображението на децата да процъфтява и да расте.

Тези методи не само ще развият способността им да слушат, но и ще им помогнат да разберат по-добре концепциите.

За по-технологично настроените има и редица интелигентни приложения за деца в предучилищна възраст, които могат да бъдат използвани за създаване на страхотни слайдове или презентации.

Учене от реалния живот

Вливането на реални преживявания в езиковото обучение ще направи моментите на преподаване свежи и ще обогати ученето в класната стая.

Свързването и демонстрирането на ситуации в реалния живот ще направи материала лесен за разбиране и усвояване. Това ще предизвика интереса и ще развълнува и ангажира децата.

Пример:

Учете за храните като правите бургери или пица от пластелин. Обличайте и събличайте кукли в уроците за различните части на облеклото. Конструирайте картонени джаги, когато става въпрос за спортна екипировка и състезания.

Дискусионни панели

Отделете време за дискусии в обучението на децата. Тези сесии са чудесна платформа, по време на която учениците могат да изразят мислите си, без да се притесняват дали са правилни или грешни.

Часове на открито

Някои уроци се научават най-добре, когато се преподават извън класната стая. Теренните екскурзии, които са от значение за уроците на децата, или разходките извън класната стая са свежи и вълнуващи. Така учащите се, без да полагат много усилия, ще се научат и запомнят на какво ги обучават.

Пример:

Учете за посоките или заобикалящата ни среда. Заведете учениците на разходка из двора на училището или в близкия парк, като ги помолите да запишат всички думи, които виждат. Ако по пътя забележат някакъв обект, за който не знаят термина, накарайте ги да скицират картинка за него. На финала анализирайте кой е видял най-много обекти, за които знае думата, а за скицираните картинки направете игра с останалите, които да познаят правилния термин.

Ролеви игри

Ролевите игри са чудесен начин да накараме децата да излязат от зоната си на комфорт и да развият своите личностни умения. Този подход им помага да разберат как учебният материал ще бъде подходящ за ежедневните им задачи. Ролевата игра е най-ефективна за ученици от почти всяка възрастова група. Просто трябва да е персонализирана в зависимост от възрастовата група.

Стимулираща учебна среда

Класна стая, която е добре украсена, забавна и ангажираща, ще спомогне за стимулиране на ума на ученика и ще помогне да мисли и учи по-добре. Една такава творческа и стимулираща атмосфера ще им помогне да изследват и ще ги насърчи да учат.

Прегърнете изкуствата

Може би най-прямата форма на творчество е изкуството, което може да бъде разказване на истории, пиеси, музика, стихотворения и танци. Тези дейности разнообразяват работата в клас, изискват изключително активно участие и създават положителна среда в учебната стая. Изкуството позволява на учениците да се изразяват в безопасна среда, докато се забавляват и учат. Ето някои артистични упражнения, които правят точно това:

Реакция на абстрактно изкуство – вижте как децата реагират на абстрактно изкуство – като например Пикасо. Отворени въпроси от рода на: „Какво виждате тук?“, „Какво се случва?“ и „Какво мислите, че ще се случи по-нататък?“ насърчават тълкуване на изкуството по различен начин и със сигурност ще последва дискусия.

Писане на стихотворение – едно просто упражнение, в което детето пише кратко стихче или сентенция по показана снимка или картинка.

Описание на музика – чудесен начин за децата да запомнят различните инструменти е като слушат популярна мелодия, например от някой филм. Може да бъдат включени и допълващи въпроси като: „Какви инструменти правят тази песен да звучи печално или бурно?“, „Коя е любимата ви част и защо?“, „Как се чувствате в песента?“ и „Какво свързвате с нея?“.

Напомняйте на децата, че няма правилно или грешно. Чрез ангажиране с изкуствата те учат нов речник и се научават как да изразяват или защитават мнението си. Всяка форма на изкуство е провокираща, емоционална и вдъхновява по-нататъшното творчество. Това ще накара учениците да забравят, че учат език, но ще ги насърчи да използват езика, за да могат да се занимават с изкуството.

Творческото мислене е важно умение в реалния живот. То е част от нашите стратегии за оцеляване и е мощен инструмент за лично усъвършенстване и просперитет на културата и обществото. Креативността е от съществено значение за човешкото развитие, щастието и не на последно място, ученето!

Източници:

1) kqed.org - Sir Ken Robinson: Creativity Is In Everything, Especially Teaching
2) teachingenglish.org.uk - Creativity in the language classroom
3) bookwidgets.com - 7 creative ways to teach languages
4) edsys.in - 16 Innovative Ideas to Make Your Teaching Methods More Effective
5) fluentu.com - 5 Keys to a Creative Language Classroom